پیگیری گارانتی

شیر برقی نرمال کلوز و نرمال اوپن چه تفاوتی دارند؟

شیرهای برقی به لحاظ عملکرد به دو دسته کلی تقسیم می شوند . آنها یا نرمال کلوز یا نرمال اوپن هستند که با توجه نیاز یکی از آنها انتخاب می شوند. در زیر به طور کامل نحوه عملکرد هریک از آنها توضیح داده می شود.

شیر برقی نرمال کلوز :

شیر برقی نرمال کلوز یا معمولا بسته به شیر برقی گفته می شود که معمولا در حالت بسته قرار دارد و زمانی که بوبین الکترومغناطیسی آن برق دار می شود به حالت باز در می آید. تقریبا بیش از ۷۰ درصد استفاده کنندگان  شیر برقی به دلیل شرایط خط سیال خود  از این تیپ از شیر برقی استفاده می کنند.

شیر برقی نرمال اوپن :

شیر برقی نرمال اوپن یا ممولا باز به شیر برقی گفته ی شود که معمولا در حالت باز قرار دارد و زمانی که بوبین الکترومغناطیسی آن برق دار می شود به حالت بسته در می آید. معمولا این شیرها یا در سیستم های هوشمند سازی ساختمان و یا در سیستم های محافظتی که نیاز به قطع جریان سیال دارد استفاده میشود.

شیر برقی نرمال کلوز و نرمال اوپن

سوالی که مطرح می شود این است که چرا شیر برقی یا نرمال کلوز است یا نرمال اوپن ؟

آیا نمی شود از یک شیر برقی به هر شکلی خواستیم استفاده کنیم ؟ یعنی هر وقت خواستیم باز باشد هر وقت خواستیم بسته باشد؟ پاسخ این سوال این است که شیر برقی به گونه ای طراحی گردیده که به سرعت باز و بسته شود . برای این منظور از یک سیستم مغناطیسی استفاده شده است که از یک سیم پیچ ساخته شده است . این سیم پیچ روی شفت یا اسپول شیر برقی قرار می گیرد و هنگامی که خاصیت آهنربایی پیدا می کند بسته به نوع شیر هسته داخلی آن را به سمت بالا یا پایین حرکت می دهد . بنابراین برای برقرار ماندن حالت آهنربایی نیاز است که برق به سیم پیچ ، متصل باقی بماند. همین امر سبب می شود که حرارت سیم پیچ بوبین یا کویل به مرور بالا رفته و داغ شود. چنانچه این مدت به درازا بیا نجامد ممکن است سیم پیچ بوبین بسوزد . بنابراین سازندگان شیر برقی سلونوئیدی یا الکترومغناطیسی دو تیپ از این شیر را ساخته اند که مدت زمان برق دار بودن بوبین به کمترین حالت ممکن برسد.  شیرهای برقی در هر دو حالت نرمال کلوز و نرمال اوپن قادرند به تعداد دفعات زیاد تا حتی ۱۰۰۰ مربته در روز باز و بسته شوند و بدون مشکل کار کنند.

شیر برقی نرمال کلوز چگونه کار می کند؟

بر روی بدنه شیر برقی یک شفت به نام اسپول قرار دارد که داخل این شفت یک قطعه استوانه ای و یک فنر وجود دارد . این فنر وظیفه دارد فشار روی استوانه را حفظ کند تا شیر آب بند شود . هنگامی که سیم پیچ بوبین برق دار می شود ، سیستم آهنربایی با غلبه  بر نیروی فنر ، آن را به سمت بالا کشیده و شیر را باز می کند.

شیر برقی نرمال اوپن چگونه کار می کند؟

در شیر برقی نرمال اوپن ، شفت قرار گرفته بر روی بدنه شیر برقی درست بر عکس کار می کند . به این شکل که قطعه استوانه ای شکل داخل اسپول یا شفت با نیروی فنر در حالت باز نگه داشته است و هنگام ایجاد میدان مغناطیسی ، این نیرو با غلبه بر نیروی فنر ، قطعه را به سمت پایین هدایت کرده و باعث بسته شدن شیر می شود.

سوال : آیا می شود با تغییر اسپول یا شفت یک شیر نرمال کلوز با نرمال اوپن حالت عملکرد آن را تغییر داد ؟

پاسخ به این سوال مثبت است . چرا که بدنه و بوبین همه شیر های نرمال کلوز و نرمال اوپن مانند هم است و اسپول یا شفت است که عملکرد آنها را از هم متمایز می کند. فقط به این نکته توجه داشته باشید که حتما باید از یک برند و از یک مدل باشند.

ورود به سایت
Call Now Button