شیر برقی آب

تعریف شیر برقی آب چیست؟

شیر برقی آب چیست و چگونه کار می کند؟:

برای اینکه بدانیم شیر برقی آب چیست و چگونه کار می کند . میبایست اول با مفهوم شیر برقی آشنا شویم . به عبارت ساده شیر برقی ، شیری است که با برق کار می کند . اما اگر بخواهیم دقیق تر آن را بررسی کنیم میبایست با اجزای آن بیشتر آشنا شویم . یک شیر برقی از سه بخش مهم تشکلیل شده است : بدنه – اسپول یا شفت شیر – بوبین یا کویل.

بدنه شیر برقی : بدنه شیر برقی به صورت یک تکه و با عملیات ریخته گری ساخته می شود که برای شیر برقی آب معمولا این عملیات با آلیاژ برنج انجام می شود . بدنه شیر برقی از دو طرف دارای رزوه برای اتصال به خط لوله می باشد. در قسمت وسط آن مجرایی تهیه شده است که نوع طراحی آن بر اساس نوع استفاده متفاوت می باشد که در بخشهای دیگر همین مقاله  به آن خواهیم پرداخت.

اسپول یا شفت شیر : اسپول یا شفت در شیر برقی  ، علاوه بر اتصال با بخش الکتریکی ، تعیین کننده نحوه باز یا بسته شدن شیر برقی می باشد. در داخل اسپول یک قطعه آب بند به همراه یک فنر وجود دارد . نحوه قرار گیری و اندازه آنها به نحوی طراحی شده است که هنگام مغناطیسی شدن محیط به سمت بالا یا پایین حرکت کنند . انواع حرکت و نوع عملکرد شیر برقی آب را در قسمتهای بعدی توضیح خواهیم داد.

بوبین یا کویل : بوبین یا کویل یک سیسم پیچ برای تولید میدان مغناطیسی است . این قطعه در ولتاژ ، توان و جریانهای مختلف تولید شده و برای مصارف در شرایط مختلف قابلیت اتصال و کار دارد. زمان عملکرد بوبین بعد از اتصال برق کمتر  از یک ثانیه می باشد و قطع و وصل به صورت آنی انجام می شود . بوبین ها به منظور باز و بست سریع و در تعداد دفعات بالا طراحی گردیده اند و در این خصوص هیچ محدویتی ندارند . اتصال مداوم برق به بوبین اما ممکن است به آن آسیب برساند .

شیر برقی آب

گارانتی معتبر با کد رهگیری

صدور برگه گارانتی با شماره سریال محصول

ضمانت اصل بودن محصول

سرتیفیکیت معتبر از کمپانی سازنده

پشتیبانی فنی و مهندسی

مشاوره فنی، تعمیرات و تعویض قطعات

Parker

Gevax

EMC

tork

EMC

EMC

شیر برقی از لحاظ عملکرد به چند دسته تقسیم می شود؟

شیر برقی از لحاظ عملکرد به دو دسته دوتایی تقسیم می شود:

شیر برقی نرمال کلوز :

شیر برقی نرمال کلوز به شیری گفته میشود که به صورت نرمال و همیشه در حالت بسته قرار دارد . زمانیکه برق به بوبین وصل می شود شیر باز شده و به حالت اوپن می رسد. این تیپ از شیر برقی بیشتر از سایر تیپ ها مورد استفاده قرار می گیرد

شیر برقی نرمال اوپن :

شیر برقی نرمال اوپن به شیری گفته می شود که به صورت نرمال و همیشه در حالت باز قرار دارد . اما به محض برق دار شدن بوبین بسته می شود .

شیر برقی پایلوت :

شیر برقی پایلوت بیشتر برای شیرهای برقی دیافراگمی ( در قسمت های بعدی شیر برقی دیافراگمی و دیگر تیپ ها توضیح داده خواهد شد)  با فشار بالاتر از ۶ بار مورد استفاده قرار می گیرد. شیر برقی پایلوت نیاز به فشار اولیه داشته و با توجه به ضخامت کم پرده دیافراگم در صورتیکه نیاز به فشار بیشتری باشد می بایست عملیات تعادل فشار با استفاده از فشار سیال در جهت باز شدن شیر انجام پذیرد

شیر برقی دایرکت:

شیر برقی دایرکت نوعی از شیر برقی است که نیاز به فشار اولیه ندارد و شفت و فنر عمود بر سیستم آب بندی قرار گرفته اند که با اتصال برق با بوبین مستقیما بر روی سیستم آب بندی تاثیر گذاشته و باعث باز یا بسته شدن شیر می شود.

اما شیر های برقی که در صنعت آب استفاده می شوند دارای تقسیم بندی های دیگری هم هستند که انتخاب را  برای ما آسان تر کند .

شیرهای برقی از نظر سیستم آب بندی به سه دسته تقسیم می شوند . شیر برقی سوزنی ، شیر برقی دیافراگمی ، شیر برقی پیستونی

شیر برقی سوزنی :

شیر برقی سوزنی به نوعی از شیر برقی گفته می شود که دارای یک مجرا یا اوریفیس کوچک می باشد و در مواقعی استفاده می شود که ما نیاز به حجم یا دبی کمتری داشته باشیم . به همین دلیل این شیر برقی در سایزهای کوچک و حداکثر ½ اینچ تولید می شوند . نوع عملکرد این شیرها دایرکت بوده و مستقیما فرمان صادر شده را به سیستم آب بندی انتقال می دهد . سیستم آب بندی این شیر از یک قطعه استوانه ای شکل تشکیل شده که در انتهای اسپول واقع شده است . با حرکت این بخش در هنگام باز یا بسته شدن شیر قسمت پلیمری آن بر روی روزنه کوچک شیر حرکت می کند و باعث انسداد یا بازشدگی میشود.

شیر برقی دیافراگمی :

شیر برقی دیافراگمی پرکاربرد ترین نوع شیر برقی در صنعت آب می باشد. قسمت آب بندی این شیر برقی از یک صفحه دیافراگم پلیمری و یک قطعه کوچک برنجی ساخته شده است . هنگامی که برق به بوبین متصل می گردد و جریان الکترومغناطیس پدید می آید، صفحه دیافراگم بسته به نوع کلوز یا اوپن بودن به سمت بالا یا پایین حرکت کرده و باعث باز یا بسته شدن مجرا می شود.

این دسته از شیرها از سایز ½ اینچ تا ۳ اینچ تولید می شوند و در مواردی در سایزهای بالاتر و با اتصال فلنجی نیز تولید و عرضه می گردند.

شیر برقی پیستونی :

شیر برقی پیستونی کمتر در صنعت آب استفاده می شود . در مواردی که سختی آب زیاد باشد و یا آب با سیال دیگری مخلوط شود مانند آب روغن بهتر است از شیر برقی پیستونی استفاده شود. این شیر برقی در قسمت آب بندی دارای یک پیستون معمولا برنجی است که اطراف آن را لاسیتک آب بند پوشانده است و با نشستن در قسمت روزنه شیر باعث بسته شدن و با حرکت به سمت بالا باعث باز شدن شیر می شود. شیر برقی پیستونی برای آب از سایز ½ اینچ تا ۱ اینچ تولید گردیده و برای سایزهای بالاتر سیستم های دیگری استفاده می شود که در بخش های دیگر مفصلا توضیح داده شده است.

برای مشاهده نمونه هایی از موجودی انبار ، میتوانید از نمایشگاه محصولات ما دیدن فرمایید .برای دیدن تصاویر بیشتر، لطفا ورق بزنید و یا با کلیک بر روی دکمه مربوطه ، وارد گالری شوید.

نمایشگاه محصولات

شیر برقی آب

شیربرقی آب از انواع سلونوئید ولوها و نوعی شیر الکترومکانیکی است که با تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی مغناطیسی جهت قطع و وصل جریان سیال  آب کاربرد دارد. ساختار این تجهیز از دو بخش اصلی بدنه  یا شیر اصلی و بوبین یا سلونوئید شکل می گیرد. با عبور جریان برق  از بوبین یا سیم پیچ داخلی شیر یک میدان مغناطیسی اجاد می کند که باعث حرکت خطی هسته آهنی داخل شیر شده و در نهایت مسیر جریان باز یا بسته می شود. وجه تمایز انواع مختلف این شیر با یکدیگر نوع برق مصرفی AC/DC و سایز بندی و عملکرد متفاوت آنها است. این دسته از شیرآلات بر مبنای حالت  باز یا بسته بودن مسیر جریان در شرایط عادی به دو دسته اصلی نرمالی اوپن و نرمالی کلوز تقسیم می شوند که بر همین مبنا قیمت شیر برقی آب متغیر می باشد. این ابزار با نقش آفرینی دقیق و عملکرد پایدار خود ثابت کرده است که در تجهیزات و تولیدات مختلف کارایی زیادی دارند وبا انتخاب و خرید تجهیز متناسب با سیستم ، قابلیت استفاده بهینه و کم هزینه را برای صنایع و در خطوط کاری مختلف به وجود می آید.

ساختار شیر برقی آب

شیر برقی آب در جنس های مختلفی از قبیل برنج ، چدن ، فولاد در سایزهای  الی ۳ اینچ درنمونه های برنجی و سایزهای  الی ۴ اینچ  در نمونه های چدنی تولید و روانه بازار می شود. نحوه اتصال  در سایزهای کوچک به صورت رزوه ای و در سایزهای بزرگ به صورت فلنجی است. بوبین های این شیر در انواع مختلف و توان های مختلف و با درجه حفاظت های مختلف ساخته می شوند که معمولا در کاتالوگ و روی شیر برقی درج شده است. جنس دیافراگم در انواع شیر برقی آب   از NBR می باشد. فشار کاری شیر به عوامل زیادی مانند جنس بدنه و اوریفیس شیر و ولتاژ تحریک بوبین بستگی دارد .

کاربرد شیر برقی آب

بیشتر صنایع با دیدگاه تامین امنیت و ضریب اطمینان بالا در عملکرد ، شیر برقی آب را به کار می گیرند. به طور کلی هریک از خطوط صنعتی که با یک سیال غیر ویسکوز و روشن، مانند آب، ارتباط داشته باشد می‌توانند این نوع شیر را مورد استفاده قرار می دهد. این ابزار کاربرد وسیعی در صنایع ، کشاورزی و حتی مصارف خانگی دارد و در مواردی مانند قطع و وصل جریان ، ترکیب دو جریان ، آبیاری قطره ای ، مه پاش و … دارد. از دیگر مزایای آن سرعت عملکرد بالا، ساختار و کاربرد ساده آن است و نگهداری و تعمیرات آن نیز در اکثر موارد حتی در صورت خرابی نیز امکان تعویض قطعه خراب شده ( مانند بوبین ) وجود داشته و به سادگی صورت می گیرد.

خرید شیر برقی آب

با توجه به نقش مهمی که این تجهیز در باز و بست جریان در خطوط صنعتی مختلف دارد، در خرید شیر برقی آب پارامترهای مهمی باید در نظرگرفته شود. بدنه این شیر در جنس های مختلفی از قبیل برنج ، چدن ، فولاد ساخته می شود و همچنین انواع  PTFE و EPDM آن جهت کاربرد در محیط های اسیدی و خورنده طراحی و تولید می گردد. در نظر گرفتن پارامترهای زیر نیز در خرید شیر برقی آب ضروری است :

  • در نظر گرفتن بازه حداقل و حداکثر فشار خطی که شیر در آن قرار میگیرد
  • میزان حداقل و حداکثر اختلاف فشار بین ورودی و خروجی شیر
  • میزان جریان عبوری
  • وزن مخصوص، ویسکوزیته و نوع سیال از نظر خورندگی و …
  • دمای محیط و سیال
  • مشخصات الکتریکی و تغذیه بوبین

قیمت شیر برقی آب

قیمت شیر برقی آب  با فاکتورهای فنی از قبیل حالت عملکرد، سایز شیر و از آن مهم تر بدنه و کیفیت محصول ارتباط مستقیم دارد. از دیدگاه دیگر قیمت شیر برقی آب  نه تنها به پارامترهای ذکر شده بلکه به طور کلی به فاکتورهای مختلفی نظیر برند و کشور سازنده، گارانتی و خدمات پس از فروش و … نیز وابسته است.به طور کلی این شیر از جمله تجهیزات تخصصی است که توصیه می شود فرآیند انتخاب و خرید آن همراه با مشاوره فنی با کارشناس متخصص صورت گیرد تا بتوان انتخابی مطلوب و متناسب با نوع عملکرد انجام داد.

ورود به سایت
Call Now Button